Stilla och kallt i högtryck, men snart mildare

Du visar för närvarande Stilla och kallt i högtryck, men snart mildare
Martin Hedberg vid sjön Näkten 29 oktober 2015.
  • Inläggsförfattare:
  • Inläggskategori:Arkiv

Högtrycket håller i sig. Det är minusgrader på många platser i Norrland, ett par enstaka plusgrader i Götaland och Svealand och utbredda dimmor.

Men snart blåser det in mildare luft, lite snö och efterhand regn i Norrland och temperaturen stiger i hela landet. Omkring eller tom över tio plusgrader i månadsskiftet.

/Martin

Detta inlägg har 6 kommentarer

  1. Charles

    Hur kommer vädret att se ut under November tror ni? kommer det vara mildare för oss i huvudstaden än tidigare och när kan vi gissa på att det första snöfallet når Svealand?

    1. Johan

      Enligt CFS kommer vi ligga på 4-5 grader över det normala genom November, så det ser lite glest ut på snöfronten för allt söder om norra Norrland. Men det kan ändra sig snabbt.

  2. Börje

    Hej! Vad händer med elnino. Det skulle ju bli kraftig i vinter och påverka på så vis att vi skulle få en kall vinter

    1. Martin Hedberg

      Du får nog utveckla dina tankar lite…

      1. Snögubben

        I min lilla värld tänker jag att jetströmmen förändras och istället för blockera västanvind och nordanvind och därmed släppa fram sydvinden kommer jetströmmen blockera just sydvinden och släppa fram väst eller nord. Förhoppningsvis kanske det blir lite mer vintrigt väder 🙂 .. eller så blir det storm och blåst. Tycker det är tråkigt väder just nu..

Kommentarer är stängda.